New to Busy?

Yapay Zeka, Görme Engellilere Umut Oluyor

24 comments

webcube
50
3 years agoBusy2 min read

Yapay zeka şüphesiz son zamanların en popüler tartışma konularından biri. Yapay zekanın dünyayı ele geçireceğine inanan da var dikkatli kullanılırsa insanlığa faydası olacağına inanan da var. Microsoft, yapay zekanın faydalı olacağına inanan kısımda bulunuyor. Bunun en büyük örneği ise yakın zamanda çıkardığı Seeing AI adlı uygulaması. Şirket sunduğu hizmet ile görme engellilere umut oluyor.

Bu uygulamanın sahip olduğu yapay zeka, kameranın görüntülediği içerikleri algılıyor ve kullanıcıya sesli olarak tarif ediliyor. Bu akıllı asistan, görme engelli insanlara rehberlik yaparak hayatlarını kolaylaştırıyor. Uygulama ilk kullanıma sunulduğunda, yapay zekası kamera aracılığıyla insan yüzünü, ifadesini, cinsiyetini ve yaşını algılayabiliyordu. Şimdi ise kazandığı yeni özellikler sayesinde el yazısı okuyabiliyor, Kanada Doları, İngiliz Pound’u ve Euro sayabiliyor, kıyafetlerin renklerini algılayabiliyor.

Yeni eklenen bir diğer özellik olan Musical Light Detector ise hava durumunu algılayarak, ışığın kuvvet ve rengine göre müzik oynatarak kullanıcıya bildiriyor. Bunun yanında, ne zaman ışığın açılması gerektiğini de anlayabiliyor. Ayrıca, bu akıllı asistanın sahip olduğu ses, konuşma hızı ve daha birçok özelliği de kişiselleştirilebiliyor.

İlk kez iOS platformunda, İngiltere ve Avustralya’da test edilen uygulama, daha sonra Amerika’da da kullanıma sunulmuştu. Şimdilik sadece iOS platformunda ve 35 ülkede aktif olarak kullanılıyor. Yaklaşık bir yıl önce piyasa sürülen uygulama inanılmaz yol kat etti. Yakın zamanda Android sürümünün de çıkacağı açıklandı.


Görseller(Images): 1

Comments

Sort byBest