New to Busy?

Venuše

11 comments

petrvl
71
6 months ago4 min read

Jak jsem psal v minulém článku, byl jsme ve sklepě a tam degustoval víno. No a ani jsme nestihl ochutnat všechny lahve a moje milá žena zavelela že narozeninový program pokračuje a že za chvíli odjíždíme. Někam. No někam bylo po osmé a já jsme opravdu netušil co má v plánu, protože nějaká atrakce která by byla takhle v noci. A to se k nám ve sklepě přidal kamarád. No tak jo. Sedli jsme do auta a začali opouštět Mikulov. Slunce už pomalu skoro zapadlo a já tak přemýšlel kam tak asi jedeme. :)

P1350991.JPG

Přijeli jsme na nějaké parkoviště a u vstupu do nějakého betonového bunkru na mě koukal tenhle mamut. :) Dal jsme si ještě cígo a vešel dovnitř. A bylo to jasné jsme v nějakém muzeu.

P1350994.JPG

Musím říct že se mi architektura a muzeum na první pohled líbilo. Jeho šedivý litý beton s tlumeným nažloutlým osvětlením exponátů a tvar stěn prostě působili kupodivu útulným pojmem. No ale tak trochu sem byl otráven páč jsem měl v sobě už docela dos vína a najednou je večer a já jsme někde v muzeu. Dost divná kombinace. Koupili jsme lístky a dali si všichni mamutí razítko na ruku.
pak jsme chvíli bloumal a čekalo se na prohlídku. Takže svým trochu podnapilým zrakem jsme se snažil zaostřit na jeden exponát.

P1350992.JPG

Nakonec jsme i zvládl přečíst co to je. Byl to mamutí kel s něčím co archeologové považují za mapu. Musím říct ještě že to byla komentovaná prohlídka. Teda ona to nebyla ledajaká prohlídka. Byla to totiž prohlídka po setmění a tu zde v muzeu pořádají jen výjimečně. Asi kdyby to nebyla komentovaná prohlídka tak jsme prohlídl exponáty a za 15 minut bych byl venku. Přeci jen odešel jsme z degustace vína a byl večer. Ale slečna průvodkyně co nám prodala lístky se ukázala jako velice vtipná a hlavně znalá v oboru protože byla archeoložka, která dělá i na současných vykopávkách, takže to nebylo jen obyčejné přeříkávání naučeného textu. Ale velice vtipná a zajímavá přednáška o exponátech a archeologii.

Takže kde jsem to vlastně byl?

P1350996.JPG

Poznáváte? No jasně je to Věstonická Venuše. teda samo sebou její replika, protože originál je v trezoru. Takže ano jsme v tři roky otevřeném Archeoparku Pavlov. Musím říct že tohle muzeum je prostě světová třída a taky má proč. Protože vykopávky a nálezy v okolí Pavlova jsou nejvýznamnější pravěkou lokalitou lovců mamutů na světě. Hodinu a půl dlouhá prohlídka tohoto ne moc velkého muzea mi dala nahlídnout do toho jak lidé před 30 000 lety v této oblasti žily.

Je zde vystavena nejen replika Věstonické Venuše ale pro srovnání i ty ostatní světově významné Venuše ze stejného období.

P1350999.JPG

P1360001.JPG

P1360002.JPG

P1360003.JPG

Dokonce snad jediná figurka muže z té doby tedy spíše šamana.

P1350998.JPG

Protože muži se prostě v té době nezobrazovali. :) A tak na dalším obrázku vidíte "parátko s prsy" a ne mužský symbol.

P1360004.JPG

Také je tu úžasně nasvícená replika hrobu s třemi kostrami. Dva byli bratři a ten prostřední navzdory dohadům se ukázalo nedávno že to byl taky muž. I když červená barva v klíně mohla nasvědčovat že to je žena.

P1360007.JPG

P1360008.JPG

P1360009.JPG

A vrcholem expozice je reálná skládka kostí na které probíhá doposud výzkum.

P1360016.JPG

Projektor pak ukazoval co na ní kde je.

P1360018.JPG

A protože právě do této zasklené části se normálně nedostanete, tak u této speciální komentované prohlídky jsme se tam mohl podívat. Prý se lidé ptají jestli to jsou herci, když tam zrovna třeba přes den probíhá výzkum. :)

P1360022.JPG

Takže jo, nakonec jsem byl opravdu mile potěšen z této noční návštěvy muzea. A musím říct že ji každému doporučuji. Prostě a zkrátka zajeďte si do Pavlova stojí to za to a nebudete litovat.

P1360024.JPG

Comments

Sort byBest