New to Busy?

Tak už skoro kolabujeme

8 comments

petrvl
71
11 months ago3 min read

Má takovou oblíbenou stránku http://didthesystemcollapse.com která ukazuje jestli nám zkolabuje finanční systém. Teorie této stránky je postavena na arbitráži cen zlata a stříbra mezi východní a západní burzou. Jestli tahle je pravdivá nevím, ale rozhodně už jsem za roky vypozoroval že když je rozdíl v cenách velký tak pak se dějou divný věci.

Opera Snapshot_20190813_103555_didthesystemcollapse.com.png

Jak vidíte na obrázku dnes je rozdíl v ceně skoro 239 dolarů u zlata a posunul se tak na hranici nebezpečí.

Ve skutečnosti to znamená že investoři na západě za dolary nakupují spoustu zlata a pravděpodobně i jeho derivátů a spol. Také to znamená že investoři se ve velkém na západě přesouvají do bezpečných vod. Ona by za tu nerovnováhu mohla devalvace yuanu, ale kdo ví jak to je. Jasné je že peníze tečou do bezpečných vod. Tím si investoři dávají najevo že ekonomice moc nevěří.
Ona i ta naše ekonomika není na tom moc lépe. Žádaná inflace 2% kterou ČNB cílí je 2.6. Ekonomika nám zpomaluje a automobilový průmysl pomalu začíná stagnovat. Stejně tak ceny potravin letí docela dost nahoru. byty jsou už na naprosto nehorázném maximu a lidé co mají ještě peníze se poohlížejí po koupi mimo lukrativní lokality a tak tlačí ceny nahoru i tam kde na to obyvatelstvo nemá.

A tohle všechno se děje i v globálním měřítku. Takže lidé v chudých oblastech nebudou mít šanci si něco koupit. Bude růst tlak na jejich peněženky a oni jeden po druhém sáhnou k šetření. Tedy přepnou se z utrácecího módu do šetřícího. Budou obracet každou korunu v kapse než ji utratí. A to už tu bude recese. Předlužené společnosti začnou krachovat. jejich investoři přijdou v nich o peníze a najednou už nebudou korunu obracet v kapse jen chudí, ale i bohatí. A v tu chvíli tu je krize, protože investice se zpomalí na minimum. Dojde k pádu akciových trhů díky špatným výsledků.

Prorůstovým faktorem v takovémto období tak zůstávají jen inovace technologií a zlepšení výkonnosti. Inovace v technologiích jsou v tomto případě docela neznámá a růst výkonu v podobě toho že za méně vyprodukujete více je v současné situaci skoro nemožný.

K novu rozjetí ekonomiky je pak potřeba buď delší čas a nebo pokles cen. Samo sebou se dá řící že by mohli pomoci centrální banky svoují úvěrovou politikou, ale když se koukneme na ECB tak ta toho prostoru opravdu moc nemá. Protože její úroky jsou nastaveny v současné době takto: 0,00 %, 0,25 % a -0,40 %. Jinými slovy, banky si každý týden půjčujou tedy refinancujou za 0% úrok, když chtějí něco rychle mají discont sarbu za 0.25 úrok a když uloží prachy u ECB tak úrok je -0.4. Tedy spoření už se snad více zpoplatnit nedá.

Pokles cen v podobě záporná inflace je pak nebezpečím nejen pro předlužené podniky, ale i státy. Protože prostě vy si třeba vyděláte stejně rohlíků ale váš obrat je menší tedy odvede v penězích méně daní. A budete mít méně peněz na splácení úvěrů. A tady nastupuje kolaps bankovního sektoru, který naráží na podstatu peněz protože oni jsou dnes vymyšlené. Onoby nevadilo že si vymyslíme jednotku jako třeba !BEER zde na steemitu, problém spočívá vtom že cena této jednotky není nastavena trhem na reálné hodnoty, tedy že neodráží realitu.

A pokud jste dočetli až sem tak vám je konečně jasné proč něco z těch 21 miliónů Bitcoinů máte mít v dlouhodobém portfóliu.

Comments

Sort byBest