New to Busy?

Dluhopisová křivka a krize

6 comments

petrvl
71
9 months ago2 min read

Tak to tu máme znovu, nebo lépe další ukazatel zazvonil na poplach před recesí. A tím je výnos státních dluhopisů USA.

inversion.1565783018830_w500h383.png

A to co je na ní podstatné je to že výnos z dvouletých dluhopisů je větší než z desetiletých. Od roku 1978 tato situace nastala pětkrát a pokaždé potom následovala nejpozději do dvou let recese. Dnes je situace trochu jiná, protože po minulé národní banky ještě pořádně nezačaly utahovat opasky, spíše je pořád povolují.

Co to vlastně znamená, když dlouhodobé dluhopisy jsou méně výnosné než krátkodobé. Ono to v podstatě nic neznamená, ale tahle situace se může vyostřit a cena dlouhodobých dluhopisů může pak spadnout do záporných čísel. Většinou to věstí to že investoři si myslí že nastane recese a proto se zbavují dlouholetých dluhopisů, jejichž výnos pak při recesi je samozřejmě menší.

Samo sebou pokud jste sledovali akciové trhy tak víte že dnes nastal docela pěkný výprodej. Vtipná je v této role prezidenta USA, který včéra ohlásil že některé zvýšení cel na zboží se pozdrží. Nasledovalo to hned den poté co trh začal padat. On samo sebou věděl dopředu že dnes dluhopisy udělají tohle a tak včera povzbudil růst akcií které smazali předvčerejší propad. A tím pádem dnešní propad nebyl pokračovaní toho propadu a tak situace na grafu vypadá jinak než by bez jeho prohlášení byla. Byla by totiž dost katastrofická a mohla by tak spustit mega výprodej a flash crash akcií, což by bylo jasné ohlášení krize. A tak se prostě musí nechat že Trump manipuluje ekonomiku USA naprosto bravůrně. :)

Ale podaří se mu udržet ten pád do dalších voleb??? Já si to nemyslím. Od prosince minulého roku stoupá nervozita obchodníků. A jak to známe s krypta které právě bez těchto manipulací ukazuje že spekulativní složka tvoří okolo 80% té reálné ceny, máme se na co těšit.

Trh se po této zprávě a i po těch dalších pomalu přehoupne z býčího do medvědího tomu už se zkrátka nedá zabránit. O co však USA hrají je to aby oni nebyli první a tak si můžete všimnout proč tlačí tak na Čínu, jejíž propad ekonomiky vezme sebou jak asijské státy tak i třeba Rusko a Evropu. Zkrátka hraje se o černého Petra. A moc dobře víme že v roce 2008 ho tehdy schytali USA a dnes ho rozhodně nechtějí. A z mého pohledu jsou na tom mnohem lépe než zbytek světa. Tím myslím ekonomicky.

Comments

Sort byBest