New to Busy?

[Tematygodnia] Fauny Malczewskiego

9 comments

olesh
49
2 years agoSteemit6 min read
Z lewej: "Autoportret z paletą 1892. Olej na płótnie. Muzeum Narodowe w Warszawie.

Z prawej: Jacek Malczewski, ok. 1910,


Jacek Malczewski jest głównym przedstawicielem polskiego symbolizmu. Urodził się 14 lipca 1854 r. w Radomiu. Pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej, oprócz Jacka w domu rodzinnym znajdowały się dwie siostry Bronisława ('53) i Helena ('61). Do trzynastego roku życia wychowywał się pod okiem rodziców. Szczególny wpływ na wychowanie syna miał ojciec (Julian), który wszczepił w niego zamiłowanie do sztuk pięknych, w asyście przekazując mu ideę patriotyzmu i polskiego mesjanizmu.

Mając trzynaście lat Jacek przenosi się do dworu rodziny Karczewskich w Wielgiem, tam też stawia swoje pierwsze kroki w rysunku, poznając naturę i szkicując. W 1871 r rozpoczyna edukację w gimnazjum Św Jacka, pomimo edukacji gimnazjalnej, nie rezygnuje z zainteresowań i zapisuje się na prywatne lekcje do Leona Piccarda. Dzięki znajomością ojca, prace młodego Malczewskiego są podane ocenie J. Matejki, który w liście zwrotnym pisze do ojca chłopaka o „niepoślednim talencie malarskim”. Od tamtej pory J. Malczewski rezygnuje z gimnazjum i rozpoczyna edukację w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, pod okiem samego Matejki. Zafascynowany osobą Matejki, a zarazem zniechęcony niskim poziome nauczania, decyduje się na wyjazd do paryskiej École des Beaux-Arts jesienią 1876 r. gdzie po roku decyduje się na powrót do Krakowa i podążanie własną drogą artystyczną. W 1883r. odnosi sukces wystawiając Śmierć Ellenai


^ Muzeum Narodowe w Karakowie, 1883r.

Momentem zwrotnym w twórczości artysty, była w styczniu 1889 śmierć ojca. Od tamtej pory w obrazach zaczyna pojawiać się powracający motyw śmierci. Po ustabilizowaniu swojego życia emocjonalnego, 1887 ożenił się Marią Gralewską, z którą miał dwójki dzieci: Rafała i Julię.

W latach '90, przypada okres najsłynniejszych dzieł. Symbolicznych, szukających odpowiedzi na pytanie o miejsce artysty w sztuce. Jego prace zostają zauważone za granicą. 1891r w Berlinie, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki zdobywa medal II klasy za "Introdukcję", ten sam medal otrzymuje również na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Monachium za "Śmierć na Etapie". Na Światowej Wystawie w Paryżu w 1900 otrzymuje srebrny medal za "Melancholię".

W 1898, bardzo głęboko przeżywa śmierć matki. Ponownie w obrazach przewija się postać śmierci, powstają Thanatos I (1898) i Thanatos II (1899). Thanatos jest w mitologi greckiej ubóstwieniem śmierci. Wynajmuje Willę na krakowskim Zwierzyńcu i wdaje się w romans z Maria Balową, która jest muzą i natchnieniem artysty, stając się twarzą dziesiątek obrazów. Ich związek trawa do 1913, niszcząc małżeństwo Malczewskiego oraz obarczając wychowaniem dzieci żonę, co skutkuje niezbyt pomyślną ich przyszłością.

Wybuch I WW, zmusza artystę do ucieczki z Krakowa do Wiednia. Przez czas wojny ukazuje w obrazach motywy biblijne. Do Krakowa powrócił w 1916r. Rozpoczyna cykl malarski pt "Moje życie", w którym umieszcza swoje autoportrety, sceny rodzajowe z młodości i wizerunki sióstr ukazujące upływ czasu. Do 1921 Znajdował się na stanowisku rektora ASP.

 • Dwie siostry Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu

Niestety wraz z wiekiem artysta mocno podupadł na zdrowiu, dopadł go artretyzm, a w końcu stracił wzrok. Jacek Malczewski zmarł 8 października 1929 w Krakowie.

Faun jest jednym z motywów mitologi, który przeplata się w twórczości artysty. Jego pochodzenie oraz cechy przypisuje się greckiemu Panowi. Miał tu głównie wpływ zainteresowania rzymian, grecką kulturą i sztuką.

Pan (mitologia grecka) - koźlonogi i rogaty bóg pasterzy, syn Hermesa, wynalazca instrumentu muz "syryngii", nazwanej od imienia ukochanej (Syrinks). Rozgniewanym krzykiem wzbudzał wśród ludzi i zwierząt lęk i popłoch. Był symbolem płodności i erotyzmu. (Przypisywano mu dużą aktywność seksualną, a obiektami jego zalotów były zarówno nimfy jak i młodzi chłopcy oraz zwierzęta ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Faun (mitologia rzymska) - bóstwo lasów górskich, opiekun pasterzy, darzący płodnością ich stada ( ͡° ͜ʖ ͡°), często występował w otoczeniu innych faunów.

^źródło: Encyklopedia Populara PWN, wydanie Warszawa 2006 oraz Wikipedia

Malczewski bardzo chętnie wracał do tej istoty. Bóstwo fauna możemy między innymi zauważyć w jednym z trzech najlepszych obrazów artysty, tj. "W błędnym kole"


1895-97. Muzeum Narodowe w Poznaniu.
 • Po lewej: Janko Muzykant 1892 Muzeum Okręgowe w Toruniu
 • Powyżej: Sztuka w zaścianku 1896 Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Poniżej: Umizgi fauna 1897-1898. Muzeum Narodowe w Krakowie


- Bajki I, tryptyk - część górna 1902 Fundacja Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu

Wizerunek fauna był często wykorzystywany w tle portretów i autoportretów. Faun zwykle był zwrócony w stronę osoby portretowanej, lub grał na instrumencie muzycznym.

 • Dzieje piosenki (Portret Adama Asnyka)1899. Muzeum Narodowe w Warszawie.
 • Lewa: Nieznana nuta. Portret Stanisława Bryniarskiego 1902 Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Prawa: Kusząca melodia (Autoportret z grajkami) 1903 Własność prywatna.

 • Lewa: Portret Feliksa Jasieńskiego 1903 Muzeum Narodowe w Krakowie.
 • Prawa: Edward Raczyński 1903 Muzeum Narodowe w Poznaniu.
 • Poniżej: Prawo, Ojczyzna, Sztuka - tryptyk 1903. Muzeum Narodowe we Wrocławiu.


 • Portret żony artysty z dwoma faunami 1905 Lwowska Galeria Sztuki.

 • Poniżej : Autoportret z faunami (tryptyk) 1906. Lwowska Galeria Sztuki.


 • Głowa starego fauna (obraz aukcyjny)
 • FAUN, 1906 (obraz aukcyjny)

Maria Balonowa nie była dla Malczewskiego tylko kochanką, była przede wszystkim dla niego muzą. To jej rysami twarzy w pierwszej dekadzie IXXw przyozdabiał każdy swój obraz. W odróżnieniu od żony artysty, która nie rozumiała twórczości męża, Balonowa nie tylko podziwiała jego sztukę ale i jego samego.

 • Muzyka - Autoportret 1908 Muzeum Okręgowe w Radomiu.

 • Zasłuchana (Portret Marii Balowej) 1909. Własność prywatna


 • Idź nad strumienie - środkowa część tryptyku 1909-1910. Muzeum Narodowe w Warszawie.

 • Madonna Ok. 1910. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundacja Raczyńskich.


- Polski Hektor 1913 Własność prywatna.
- Moja dusza, z cyklu Moje życie 1917 Muzeum Narodowe w Warszawie.

Mowa końcowa:

 • Dzięki @petecko @lukmarcus (steemit.chat) za pomoc z tą [
  ] komendą
 • Tak wiem mogło by byś więcej o Pan/Faun, ale i tak tematem artykułu miała byś twórczość J. Malczewskiego i motyw Fauna w jego twórczości. Życiorys i krótkie streszczenie Pana i Fauna były nieplanowane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Źródła:
Baza obrazów z twórczością artysty J. Malczewskiego :

Biografia :

Comments

Sort byBest