New to Busy?

Kilka ważnych spraw związanych z tagiem #pl-filmy

29 comments

kusior
56
2 years agoBusy9 min read

Z woli ludu zostałem namaszczony przez @mmmmkkkk311 na "opiekuna" tagu #pl-filmy. Ten zaszczyt wiąże się z otrzymaniem przeze mnie 250 SP na wspieranie polskiej społeczności. Zadanie to postaram się wypełnić jak najlepiej!

thank-you-3040081_1920.jpg
https://pixabay.com/pl/dzi%C4%99kuj%C4%99-dzi%C4%99kuj%C4%99-bardzo-strony-3040081/

Podziękowanie

Najpierw chciałbym podziękować wszystkich użytkownikom, którzy poparli moją kandydaturę na opiekuna tagu o filmach. To naprawdę bardzo dużo dla mnie znaczy. Niezmiernie mnie cieszy, że te kilkanaście osób, z których większość tworzy treści związane z kinem, obdarzyło mnie swoim zaufaniem. Powierzyliście mi funkcję, która jednocześnie jest dla mnie zaszczytem jak i wyzwaniem. Oczywiście postaram się jak najlepiej mu sprostać!

Wyrazy wdzięczności należą się oczywiście naszemu darczyńcy i fundatorowi Steem Powerów, przeznaczonych na rozwój polskiej społeczności. @mmmmkkkk311, masz gest!

Kilka konkretów

Ben – wuj Pitera Parkera powiedział: „Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność”. Moja Steemitowa moc wzrosła blisko sześciokrotnie (z 56 SP na 306). W związku z tym postaram się być co najmniej 6 razy bardziej odpowiedzialniejszym użytkownikiem portalu Steemit :D

Dzięki dotacji @mmmmkkkk311 mój głos o mocy i sile 100% jest wart 0,04$ (wcześniej 0,01$).
Kalkulator.jpg
Screen z https://steemnow.com/upvotecalc.html

Teraz mój lajk będzie bardziej widoczny i będzie miał realniejszy wpływ na zarobki innych użytkowników. Mam nadzieję, że SP na moim koncie będzie coraz szybciej przybywać, dzięki czemu będę mógł nagradzać coraz bardziej wartościowymi upvotami.

Trochę statystyki

Użytkownik @jacekw przygotował ostatnio ciekawe zestawienie (https://steemit.com/polish/@jacekw/najbardziej-aktywni-autorzy-w-popularnych-tagach). Wynika z niego, że tag #pl-filmy znalazł się na 34 miejscu, jeśli chodzi o sumę wpłat z ostatnich 3 miesięcy. Suma nagród za wszystkie posty oznaczonych tym tagiem wyniosła 159.39$. Nie ma co ukrywać, że wynik ten nie jest fenomenalny. Warto jednak wziąć pod uwagę, że tematyka filmowa na Steemit jest jeszcze bardzo niszowa. Dopiero niedawno zaczęło się pojawiać więcej tekstów traktujących o kinie czy serialach. Dodatkowo niektórzy użytkownicy publikowali swoje posty o filmach pod tagiem #pl-film. We wcześniej wspomnianym rankingu, ten tag uplasował się na 41 pozycji z sumarycznym zarobkiem 129.05$. Nie można zsumować jednak tych wartości, ponieważ zdarzały się posty podpisane tymi dwoma tagami. Tak czy inaczej, wydaje mi się, że rzeczywiste miejsce postów pod tagami filmowymi powinno być i tak o kilka miejsc wyżej.

Przez ostatnie kilka dni starałem się zwrócić uwagę różnym twórcom piszących o kinie, serialach i sprawach z nimi związanych, by zjednoczyć się pod jednym wspólnym tagiem #pl-filmy. Już widzę zdecydowaną poprawę pod tym względem :)

W ostatnim tygodniu (15-21 marca) pod tagiem #pl-filmy pojawiło się 21 postów, napisanych przez 11 autorów ( @ines95, @tartsak, @zwora, @sorhanckrul, @rafirobirap, @rzezimioszek, @beleg, @uszi, @interpredator, @majkelblack, @kusior). To daje średnią 3 postów na dzień. Czy to dużo? No trochę mało bym powiedział. Ale spokojnie. Są dni, kiedy jest ich znacznie więcej.

Do grona wcześniej wymienionych osób należy dodać jeszcze @josiu, który o filmach i serialach pisze, ale zapomina dodawać tag #pl-filmy. Oczywiście nie mogę tutaj nie wspomnieć o @kapitanpolak, który wcześniej wielokrotnie publikował teksty o filmach (chociaż ostatnio kosmiczne tematy mu w głowie :D ). Do tego dochodzi @grzyb77, który dosyć regularnie pisze o filmowej muzyce (i już zaczyna dodawać odpowiedni tag), a także @niepoprawny, który od czasu do czasu przywali nam reckę i oceni film za pomocą fuckersów. Jeśli kogoś tutaj pominąłem, to bardzo przepraszam... Jest także oczywiście grupa użytkowników, która sporadycznie tworzy posty o filmach, czasami z wyjątkowych okazji. Tak wiec nie jest z tą ilością tekstów tak źle :D Może być jednak zdecydowanie lepiej!

Co do twórców, to w tym tagu zdecydowanie dominują mężczyźni. Mam jednak nadzieję, że ta struktura płci będzie się z czasem zmieniać. Liczę, że pojawi się bardzo duża różnorodność tekstów i użytkownicy ugryzą temat filmów z różnych stron. Cieszy mnie to, że są użytkownicy piszący regularnie o filmach lub też tworzących ciekawe serie :D

Chciałbym też przy okazji podziękować Wam wszystkim, którzy stworzyliście i tworzycie wpisy o filmach! Z przyjemnością je czytałem, wiele się z nich dowiedziałem i poznałem całkiem nowe tytuły! Brawo Wy!!! A teraz bierzmy się do pracy :D

people-3242866_1920.jpg
Źródło: https://pixabay.com/pl/ludzie-zbli%C5%BCenie-koledzy-wsp%C3%B3%C5%82praca-3242866/

Jak zamierzam działać?

Jako opiekun tagu #pl-filmy będę, w miarę możliwości, na bieżąco czytał wszystkie teksty pod nim publikowane. Niekiedy zdarzy mi się jakiś poślizg i nie dam rady przejrzeć ich tego samego dnia, ale rozumiecie - życie... Większość wpisów będę nagradzał upvotem, najczęściej stuprocentowym. Jeśli pojawi się jednak dużo świetnych tekstów (czego bym sobie i Wam życzył), wtedy zagłosuję z mniejszym procentem głosu, aby każdy został odpowiednio nagrodzony. Ja wiem, że kokosów dzięki moim upvotom póki co nie zbijecie, ale ziarnko do ziarnka...

Oczywiście będę się starał zachować jak największą obiektywność w głosowaniu na posty. Nie oflaguję kogoś, tylko dlatego że krytycznie ocenił film, który uwielbiam. Tak jak i nie zignoruje pochlebnej recenzji jakiegoś filmowego dzieła, które mnie nie przypadło do gustu. Jednak nie będę w stanie wyzbyć się subiektywności całkowicie. Czasem po prostu jakiś tekst zrobi na mnie większe wrażenie niż inny i nie będę w stanie nawet stwierdzić dokładnie dlaczego tak jest. Dodatkowo informuję, że nie jestem żadnym guru filmowych, nie skończyłem też filmoznawstwa, nie posiadam nawet kilkunastoletniego doświadczenia w pisaniu o filmach, a nigdy nie robiłem tego zawodowo. Jestem tylko miłośnikiem kina, bo pasjonat to jeszcze zbyt duże słowo. Dlatego nie oczekujcie ode mnie doskonałego profesjonalizmu w tych kwestiach, ponieważ zdecydowanie bliżej mi do amatora niż specjalisty. Mam nadzieję, ze to rozumiecie. Dzięki pisaniu i czytaniu o filmach chcę jednak zwiększyć swoją wiedzę na ich temat. A także doszkolić się w samym pisaniu. Jak i również zyskać umiejętność oceny i analizy tekstów innych.

Będę starał się również zostawiać konstruktywne komentarze pod postami. Jeśli zauważę jakieś błędy czy rzeczy do poprawienia, to o nich napiszę. Ale nie po to, żeby je chamsko wytknąć i wyśmiać, lecz dlatego by autor mógł je poprawić i się szybciej doskonalić. Bo o to w tym też chodzi, żebyśmy się razem rozwijali. Ani ja, ani nikt inny nie straci na tym, gdy któryś z użytkowników piszących o filmach stanie się tak perfekcyjny, że będzie zdobywał po kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt $ pod tekstami. Przeciwnie – my na tym zyskamy. Im ktoś więcej ma Steem Power, tym jego głos ma większą wartość. Wtedy głosując na innych (na mnie, na Was), pozwoli im więcej zarobić. Tworzymy tutaj społeczność. Chyba się nie pomylę, jeśli powiem, że każdy kto publikuje pod tagiem #pl-filmy interesuje się kinem. A skoro tak, to zapewne czyta posty innych na ten temat. Podejrzewam (i chyba słusznie), że tak naprawdę czytamy swoje teksty nawzajem. Ba, nie tylko czytamy, ale na nie głosujemy i je komentujemy. Sami więc widzicie, że wspieramy siebie wzajemnie. A im silniejsi jesteśmy (im więcej jest warty nasz głos), tym bardziej możemy wesprzeć innych. A pomagając wzrastać innym, pośrednio pomagamy sobie. Tak to wszystko jest powiązane. Koło się zatacza. Następuje zapętlenie. A my wszyscy jesteśmy zwycięzcami :)

circle-icons-1295218_1280.png
Źródło: https://pixabay.com/pl/okr%C4%85g-ikony-dragon-pier%C5%9Bcie%C5%84-w%C4%85%C5%BC-1295218/

Pozwolę sobie głosować również na własne posty. Myślę, że to nie będzie potraktowane jako nadużycie. Ostatnio nie publikuję nawet codziennie, więc nie ma obaw, że wyczerpię swoją moc na głosowanie na własne teksty.

A, i jeszcze jedno. FLAGOWANIE. Ogólnie to unikam tego procederu. Zdarzyło mi się chyba tylko dwukrotnie dać komuś flagę. Nie zauważyłem jednak, by któryś tekst o filmach na to zasługiwał. Jeśli ktoś popełni rażące błędy, nie oznaczy źródeł, opublikuje jednozdaniowy tekst pod tagiem #pl-filmy, gdy bot @cheetah, ja lub inny użytkownik znajdzie w sieci niepokojąco podobny post do opublikowanego itp., wtedy raczej będę starał się wyjaśnić sprawę bez karania flagą. Jeżeli jednak nie przyniesie to rezultatu, wtedy będę niejako zobowiązany użyć tego narzędzia...

Parę sugestii

Proponuję, by wszystkie teksty o serialach również tagować #pl-filmy. Oczywiście jak najbardziej można wstawiać również #pl-seriale. Być może kiedyś ten drugi tag się rozrośnie, że potrzeba będzie osobnego opiekuna, by się nim odpowiednio zająć. Póki co seriale proponuję podciągnąć pod moją jurysdykcję ;-)

Jeśli widzicie jakieś wpisy związane z kinem, ale nie pod tagiem #pl-filmy, to zwróćcie w komentarzu uwagę, by dodał taki tag. Dzięki temu nastąpi uporządkowanie, a mi łatwiej będzie dotrzeć do tych postów.

Te kwestie to pewnie tylko formalność, ale myślę, że powinienem i tak je poruszyć. Chodzi o plagiat i sensowną długość publikowanego tekstu. Piszemy swoje teksty, nie dopuszczamy się kradzieży intelektualnej. Pod cytowanymi fragmentami i zdjęciami podajemy źródło. Ewentualnie wykorzystanie pewnych materiałów możemy usprawiedliwić prawem cytatu. A o co mi chodzi z długością tekstów? A no oto się mnie rozchodzi, by nie ograniczały się one do dwóch zdań opisu filmu i jednego zdjęcia. Dodajmy coś od siebie. Myślę, że te minimum 200 słów każdy jest w stanie naskrobać.

Moje i Wasze propozycje

Chciałbym, żeby nasz tag rósł w siłę. By przybywało piszących pod nim użytkowników i by posty były na coraz wyższym poziomie. A co za tym idzie, by jak najwięcej zarabiały. Może moje podejście jest zbyt materialistyczne, ale uważam, że zarabianie jest świetną motywacją do coraz cięższej pracy.

Aby zwrócić uwagę innych na nasz tag, zwiększyć ilość obserwujących i głosujących użytkowników, powinniśmy podjąć pewne inicjatywy. Taką naturalną wydaje się tworzenie coraz ciekawszych treści, komentowanie tekstów innych użytkowników, upvotowanie i pomaganie innym. Ale może warto się zastanowić nad jakimiś innymi akcjami. Może jakieś konkursy? Gry? Co myślicie o czymś takim? Macie może jakieś konkretne pomysły? Bardzo chętnie wesprę każdy ciekawy projekt :)

Jeśli uważacie, że to będzie interesujące, to mogę co jakiś czas przygotowywać post z podstawowymi statystykami dotyczącymi tagu #pl-filmy (liczba postów w danym tygodniu, liczba autorów). Mogę do tego dodać tygodniowe zestawienia najciekawszych i najwartościowszych tekstów, ewentualnie tych najlepiej zarabiających (co często nie jest jednoznaczne). Byłoby to coś w rodzaju takiego tygodnika tekstów filmowych.

question-mark-2492009_1920.jpg
Źródło: https://pixabay.com/pl/znak-zapytania-stos-pytanie-mark-2492009/

Czym mogę Wam służyć?

Chciałbym, żeby pod tym postem wywiązała się jakaś większa dyskusja na temat przyszłości tagu #pl-filmy, Waszych oczekiwań i pomysłów.

Napiszcie, czego oczekujecie ode mnie, jako opiekuna tagu? W jaki sposób powinienem według Was działać? Co mam robić, by nie zawieść Waszego zaufania?

Jeśli ktoś chciałby się ze mną skontaktować, to może to zrobić m.in. za pomocą steemitowego chatu: https://steemit.chat/channel/polish. Wystarczy założyć konto, by móc ze mną pisać. Mój nick na chacie jest taki sam jak i na samym Steemit (Wam również polecam wybierać identyczne nazwy użytkowników). Znaleźć mnie możecie również na Discord, gdzie również ukrywam się pod nazwą @Kusior.

Ok, to by było chyba na tyle. Chyba napisałem o wszystkim co chciałem. Czekam zatem teraz na Wasz odzew.

Pozdrawiam!

@kusior

Zapraszam na mojego bloga: http://zkusiorabani.pl/
oraz do polubienia strony na FB: https://www.facebook.com/zkusiorabani/

Jeśli tylko Ci się spodobało zostaw upvote i komentarz :) Będę niezmiernie wdzięczny :) Możesz także obserwować mój profil, by nie przegapić kolejnych postów!

Comments

Sort byBest