New to Busy?

Zámeček Sluncová

11 comments

krakonos
67
last yearBusy2 min read

Tak přeci si jen odskočím ještě na tu Palmovku... Majitelé továren museli také někde bydlet, že. Dost blízko, aby mohli dohlížet (ještě nejezdily automobily), ale dost daleko, aby je nerušil hluk.
P1100028.JPG
Zámeček Sluncová. Jméno je úžasná zkomolenina. Josef Slunec byl novoměstský purkmistr, který koncem Třicetileté války tuhle viniční usedlost vlastnil. Jak ji získal? No, získal. Tehdy se hodně konfiskovalo a kradlo. On sám ji pak prodal staroměstskému purkmistrovi Janu Jiřímu Reischmannovi z Rieschenberka. Proč se to nejmenuje po tomhle, já nevím... Že by se to špatně vyslovovalo? Jeden z těch purkmistrů udělal z usedlosti zámeček.

Tady taková odbočka. Karel IV. zas takový dobrák nebyl. Když založil Nové Město Pražské, tak jím vlastně obklíčil Staré Město Pražské. Staré Město bylo plné velmi bohatých lidí... A ti občas chtějí podíl na moci. Tak je Karel chtěl trochu přiskřípnout. Novoměstští, to byli malí řemeslníčci. Většinou. Ze začítku. Někteří se pak vypracovali... Ale v prvních dvou, třech generacích byli Karlovi vděční za investiční pobídky... Například kdo se zavázal, že do dvou let postaví kamenný dům, dostal pozemek zadarmo... Dnes je to na Novém Městě, tuším, dražší...

Novoměstští a Staroměstští měli často úplně jiné, často protikladné, zájmy. Což vrcholilo za husitství. Obě města proti sobě vedla i regulérní válku. Ze staroměstských hradeb se útočilo přes dnešní Přikopy a Národní... A naopak. Několik let to trvalo... Ale po Bíle hoře už novoměstský pukrmistr obchoduje se staroměstským... Pokrok! Proto o tom píšu. Nevím, jaké jsou dnes vztahy mezi Prahou 1 a Prahou 2. Ale snad to na válku nevypadá...

Zpátky ke Sluncové. V roce 1870 ji kupuje pan továrník Hajn. Místu se říká i Hajnovka... Ale ta je v Praze ještě jedna. Ve Vysočanech. Tak jsme zůstali u Sluncové... Asi koncem 18.století se do dnešní podoby upravuje kaple. Součástí je větší grotta, umělá jeskyně. Ve střední Evropě celkem zvláštnost. Vybavuji si jen tu ze zahrady Valdštejnského paláce.

Tak mam jsem se ale taky nedostal. Havarijní stav... Zámeček ale vypadá dobře, že? Přitom pár desítek let po Vítězném únoru byl na spadnutí. Ale přišla záchrana - nový majitel. Všimněte si toho hrdého erbu!
P1100029.JPG
Ale majitel se jaksi programově ideově nestaral o kapli.

No a z Palmovky pryč! Příště třeba... Na Prosek?
@cleverbot @banjo @automation
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Comments

Sort byBest