New to Busy?

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

66 comments

kbskl
55
6 months agoBusy2 min read

Bir çoğumuzun doğru bildiği ama aslında yanlış olan bir kaç bilgiler

YanlışDoğru
Olası bir timsah saldırısında zikzaklar çizerek kaçmak daha etkilidir.Timsahlar genellikle karada avlanmaz, avlansalar dahi maksimum hızları saatte 15 km'yi geçmez. Yani Zikzak yapmaya gerek yoktur.
İnsanlar beyinlerinin sadece %5'ini kullanırlar. Hatta bu bilgi desteklemek için Abert Einstein 'in beynini enfazla kullanan insan olduğu ve onunda %7'sini kullandığı söylenir.Beyin görüntülemede kullanılan teknikler ve gelişmiş ekiplar beynimizdeki tüm sinirlerin farklı durumlarda ve eylemlerde kullanıldığını gösteriyor.
Bir arabanın benzin deposuna isabet eden kurşun arabayı patlatabilir.Sadece filmlerde böyle olur. Kurşun ya kaportada takılır ya da depoyu delip gecer, patlama olmaz.
Boğalar kırmızı renk görüklerinde öfkelenir.Boğaların öfkesinin sebebi kırmızı renk değil matadorların hareketleri ve öncesinde maruz kaldığı şiddettir.
Yıldırım bir defa düştüğü yere bir daha düşmez.Yıldırım bir alandaki en yüksek yere düşer, dolayısıyla ilk sefer düştüğü yüksek cisim(paratoner örnektir) durduğu sürece oraya düşme ihtimali daha yüksektir.
Dünya'daki tüm insanlar aynı anda zıplasa deprem olur.Bir depremin oluşabilmesi için çok daha fazla enerji gerekir.
Devekuşları korktuklarında başlarını kuma gömer.Deve kuşları aslında kuluçka için yumurtalarını toprağa gömer. Sık sık yumurtalarını kontrol ettiklerinden kafaları genellikle kumdadır.
Cep telefonlarını gece şarjda bırakmak bataryasının ömrünü azalmasına sebep olur.Günümüz telefonları bataryası dolduğunda elektrik akımını otomatik olarak keserler.
Tavşanlar havucu çok sever.Bu bilgi çizgi filmler için geçerlidir. Gerçekte tavşanlar yeşillik ile beslenir.


Görsel

Comments

Sort byBest