New to Busy?

Sport a peníze podruhé – proč se o vašem oblíbeném klubu píše právě tolik, kolik se o něm píše

23 comments

godfish
65
11 months ago4 min read

Každý tým má dvě cenovky. Na jedné je součet tržních cen jeho hráčů a případně i trenérů. Do nich se mimo jiné promítá délka kontraktu a to, jak moc se ukázali v mezinárodních soutěžích (třeba v evropských pohárech ve fotbale, jak jsem psal posledně). Na druhé cenovce je marketingová hodnota týmových fanoušků. Na tuhle cenovku koukají média, když mají o jednotlivých týmech a hráčích psát.

Všimli jste si, pod kolika články o fotbalové Slavii či Spartě si diskutující stěžují, že třeba Jablonec hraje taky dobře, ale článek o něm aby čtenář pohledal? A když už takový vyjde, nasbírá tři nebo čtyři komentáře, zatímco o pražských S diskutují desítky nebo stovky lidí. Tím se Jablonec nebo kterýkoli jiný tým dostává do bludného kruhu. Z toho mohou občas vystoupit některé kluby, kterým se zrovna daří extrémně (třeba Viktoria Plzeň ještě před několika lety, teď už zájem o ni bez ohledu na loňský titul upadá) nebo které mají velké množství fanoušků (třeba Baník Ostrava).

Ale samotný počet komentářů nebo přečtení není stěžejní, důležitá je taky marketingová hodnota fanoušků. Média totiž vydělávají na reklamě. A reklama je na internetu velmi přesně zacílená a vyčíslená. Televize, rádia nebo třeba tištěná média používají různé modely, kterým své publikum hodnotí, známá je třeba ABCDE klasifikace, viz zjednodušeně tady (a nebo PDF s kompletní dokumentací zde), kterou si pro zbytek článku pro zjednodušení vypůjčím. Přestože pro online marketing se příliš nehodí, na internetu totiž, pokud chcete, můžete při zadávání reklamy cílovou skupinu, které se bude zobrazovat, velmi přesně definovat. Třeba: Bezdětní muži ve věku 25 až 30, kteří žijí v Praze a aktuálně surfují na iPhone a v posledním týdnu hledali na internetu restauraci v centru města.

Představte si, že máte fotbalový klub, kterému fandí celá osmina populace, cirka milion a čtvrt lidí. Ale bude to kompletní skupina E z výše uvedeného modelu. Tedy nízkopříjmová skupina tvořená obyvateli domácností dlouhodobě nezaměstnaných, starobních a invalidních důchodců s nižšími důchody a případně i nepracujících studentů. Marketingový potenciál, tedy šance přesvědčit tuto skupinu osob k nákupu nějakého statku, a to včetně třeba permanentky na zápasy jejich oblíbeného týmu, je víceméně nulový, protože tito lidé nemají žádné volné prostředky. Snad jen u studentů, kteří do této skupiny mohou také za určitých okolností spadat, je jistá šance, že reklama přinese inzerentovi nějaký užitek. O klubu se tedy bude psát jen okrajově, a to i v případě, že si články vždycky přečtou všichni jeho příznivci.

Konkurenčnímu klubu bude fandit pouze pět procent členů skupiny A. Dvacetkrát méně lidí, ale s mnohanásobně vyšší spotřebou, kteří navíc velmi pravděpodobně žijí nadprůměrně konzumním způsobem života. Jejich marketingový potenciál je díky kombinaci velmi vysokých příjmů a ochoty utrácet značný. Pro internetové noviny nebo magazín je tak lukrativní poskytnout téhle fanouškovské skupině kompletní servis o jejich oblíbeném klubu a nabídnout tak bonitní publikum inzerentům.

Praha nabízí vyšší životní standard a vyšší příjmy než ostatní města. Jsem dalek tvrdit, že pražským klubům fandí výrazně bohatší a lépe situovaní lidé než těm mimopražským, ale ze dvou lidí věnujících se stejné profesi, přičemž jeden tak koná v Praze a druhý třeba v Karviné, má zřejmě pražský kolega vyšší socioekonomický status. Podobně jsou na tom obyvatelé dalších větších a prosperujících měst s vyšší životní úrovní, třeba Brna nebo Plzně.

Pokud byste spočítali články o jednotlivých klubech za delší časový úsek, zjistíte, že aktuální sportovní výsledky nehrají až takovou roli jako fanouškovská základna. A hlavně marketingová "prodejnost" lidí, kteří ji tvoří. Když klub osloví bonitnější fanoušky, vrátí se mu to na publicitě a v konečném důsledku i na sponzorských smlouvách. Pomyslný favorizovaný klub E skupiny populace těžko získá vůbec nějakého sponzora. Ale to je zase jiné téma.


a.png

Comments

Sort byBest