New to Busy?

ScummVM - Wolny silnik

5 comments

fervi
66
last yearBusy2 min read

Ogólnie staram się opisywać gry, w które dość dużo grałem, czyli je lubię. Nie zawsze jednak gra, której nie lubię jest słaba. Po prostu każdy lubi inne gry - jeden namiętnie gra w wyścigówki, inny w strategie, a jeszcze inny w FPSy. Nie zawsze jednak potrafią się wymieniać tymi grami i dobrze bawić. I są tytuły, które sam nie lubię ogrywać ani szczególnie spoglądać, a są dość dobrze oceniane. Dzisiaj opowiemy coś o silniku ScummVM i Beneath a Steel Sky.

image.png

Gry powstają od kilkudziesięciu lat - różne studia prześcigają się w szukaniu nowych rozwiązań dla gier. W latach 90tych popularnym gatunkiem były przygodówki typu point-and-click. Do tego typu rozgrywki powstał początkowo silnik SCUMM stworzony przez LucasArts, który napędzał 12 gier, w tym takie hity jak The Secret of Monkey Island czy Day of the Tentacle.

Z czasem społeczność zaczęła rozwijać otwartą implementację tego silnika, która miała być w stanie pociągnąć wszystkie gry wydane na oryginalnym projekcie, czyli 56 tytułów. Oczywiście nie jest to olbrzymia liczba, ale jednak dla fanów przygodówek ... to wiele godzin spędzonych na zabawie :)

Silnik silnikiem, ale co z darmowymi grami?

image.png

Seria Wolnych gier skupia się nie tyle na grach darmowych, co wolnych (od wolności - respektujące twoją wolność). Znalazło się parę tytułów, które zostały otwarte na świat (i zarazem darmowe):

  • Beneath a Steel Sky
  • Drascula
  • Flight of the Amazon queen
  • Lure of the temptress

Te gry w pełnych wersjach można dostać dla ScummVM w repozytorium Debiana (z pełnym udźwiękowieniem). Gry były tworzone w latach 90'tych (późnych latach często) i przypominają raczej gry na DOSa - nie są brzydkie, ale mocno pikselowe, przy czym w kwestii audio wszystko gra aż miło, a oceny w serwisach dla graczy sugerują by dać szansę o ile ktoś lubi tego typu rozgrywkę.


Ach, ja nie lubię :( Nie będę wypowiadał się jako ekspert od wszystkiego ;) Wygląda na to, że gry są jak najbardziej wysokiej jakości i warto w nie zagrać - szczególnie, że za darmo. Oczywiście można używać ScummVM do uruchamiania naszych ulubionych gier gdzie chcemy (gdyż jest to przenośny silnik) i grać w inne gry (komercyjne). Projekt stale jest rozwijany :)

Comments

Sort byBest