New to Busy?

Blokowanie reklam przez HOSTS

4 comments

fervi
66
5 months agoBusy2 min read

Mamy adblocki, które są bardzo fajne, ale są wykonywane przez dodatki - dodatki napisane często w Javascript (tak obstawiam) zżerające moc przeglądarce. Jest jednak inny - systemowy bloker reklam o którym dzisiaj porozmawiamy.

Plik hosts

Ogólnie jest to plik, w którym przypisuje się nazwy serwerów do adresów IP (trochę jak serwer DNS), jednak wykonywany jest tutaj przez jądro systemowe.

Do czego może służyć? Powiedzmy, że nasz serwer ma IP 123.214.63.92. Trudne numerki, oj trudne. Możemy więc nadać nazwę takiemu "czemuś" np. serwer i od teraz wykonując połączenia nie podajemy adresu IP, a nazwę.

Podobnie działa blokowanie reklam, tylko zamiast podawać czyjeś IP - podajemy swoje, tak więc wszelkie połączenia z np. google.pl (dla przykładu) są przekierowywane na nasz komputer i najczęściej odrzucane.

Co zyskujemy?

image.png

Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest wydajność. Blokowanie wtedy odbywa się (z tego co wiem) w jądrze systemowym niż w aplikacji, a więc znacznie-znacznie szybciej.

Blokowane są reklamy w całym systemie (np. Android), więc nie tylko strony internetowe nie mają reklam, ale także aplikacje.

Jeśli nasza ulubiona przeglądarka internetowa (Internet Explorer? XD) nie ma obsługi rozszerzeń albo adblock działa źle - można wykorzystać tę wersję.

Jeśli nasz router ma linuksa i potrafimy do niego wejść - może odseparowywać reklamy na wszystkich komputerach.

Co tracimy?

O wiele ciężej się takim adblockiem steruje. Polega to na dodawaniu domen do pliku niż wyklikaniu. Oczywiście są nakładki jak MintNanny, ale nie są one zintegrowane z przeglądarką.

Dokładnie blokowanie elementów. Ublock potrafi zablokować konkretny element na stronie, czego z poziomu HOSTS nie da się zrobić.

Jak uzupełnić plik?

Nie wiem dokładnie jak na Windows to zrobić - w teorii dopisać należy do C:\Windows\system32\drivers\etc\hosts dane, ale nie używam Windowsa od bardzo dawna.

Jeśli mamy Roota (uprawnienia administratora) na Androidzie to blokowaniem reklam może zająć się AdAway, który jest naprawdę skuteczny.

W Linuksie mamy plik /etc/hosts i jako administrator dodajemy reguły.

Reguły możemy znaleźć na tej stronie:
https://github.com/StevenBlack/hosts

Wybierając stosowny dla nas plik hosts. Mamy różne gotowe kombinacje wielu stron i wybieramy co chcemy mieć blokowane (jakie strony).

Wklejamy zawartość takiej strony do pliku (lub nadpisujemy), można zrestartować komputer i wszelkie reklamy są już blokowane - Hurra ;)

Comments

Sort byBest