New to Busy?

Wentylacja budynków - bagatelizowany problem!

1 comment

fangir
55
9 months agoBusy4 min read

do artykułów.png

Skuteczność wentylacji

Parając się zawodem dekarskim, definicja wentylacji jest mi doskonale znana, pod kątem "wietrzenia" pokryć dachowych oraz przestrzeni między krokwiowych. Poprawne wentylowanie tych miejsc pozwala na wydłużenie żywotności drewna konstrukcyjnego oraz rusztu pod pokryciem.
To o czym większość inwestorów zapomina bądź bagatelizuje to wentylacja pomieszczeń użytkowych w domach.

Obecnie budownictwo w swej nowoczesnej formie wręcz szturmuje rozwiązania techniczne pod kątem oszczędzania energii. Inwestorzy stawiając swoje domy, skupiają się głównie na zabezpieczeniach termicznych. Materiały elewacyjne, docieplenia połaci, to główne części składowe budynków, na które klienci wydają większość środków finansowych przeznaczonych na budowę mając na uwadze przyszłe oszczędności na stratach ciepła i kosztów ogrzewania.

Jednakże zarówno w modernizowanych budynkach jak i nowo powstających, należy skupić swoją uwagę na jednej z podstawowych potrzeb jaką jest wentylacja pomieszczeń użytkowych. Stały dopływ świeżego powietrza jest przecież konieczny dla naszego zdrowia oraz lepszego samopoczucia.

Zdrowie

Przez lata nasłuchaliśmy się już o przypdakach zaczadzeń tlenkiem węgla, który powstaje w wyniku spalania. Mniej świadomi jesteśmy (bądź bagatelizujemy te fakty) iż w naszych domach jest często zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla oraz wszechobecna wilgoć. Skutkiem ich obecności są powtarzające się bóle głowy, ogólne złe samopoczucie. W Skrajnych przypadkach dochodzi do omdleń, utraty przytomności. Nadmierna wilgoć natomiast jest świetnym sprzymierzeńcem rozwoju pleśni i grzybów, które są równie szkodliwe dla naszego zdrowia.

Systemy wentylacji

W projektach nowych budynków podstawowym rozwiązaniem jest tzw. wentylacja grawitacyjna.
Jest to najstarszy i najprostszy jednocześnie sposób wymiany powietrza w naszych domostwach. Przy spełnieniu określonych warunków atmosferycznych, w kominie wentylacyjnym, powstaje różnica ciśnień, wtedy wytwarza się ciąg powietrza. Dzięki niemu powietrze jest wyciągane ku górze przez kanał wentylacyjny. Ale taka sytuacja zachodzi w ściśle określonych warunkach. Wentylacja grawitacyjna działa kiedy stolarka okienna nie jest szczelna i umożliwia dopływ świeżego powietrza. Pomaga również uchylone okienko, kratki napływowe czy też naturalne nieszczelności budynku.
Innymi słowy inwestujesz w ocieplenie ścian, poddasza, zakup termo oszczędnych okien najwyżej klasy, a wentylacja grawitacyjna będzie działać tylko wtedy gdy "rozszczelnisz dom". Latem nie jest to uprzykrzająca życie sytuacja, ale co zimą? Co wówczas z oszczędnością energetyczną?

*Wentylator dachowy do wentylacji mechanicznej
W tym aspekcie nowinki techniczne znów przychodzą nam z pomocą. Projektowanie systemów wentylacji w budownictwie obecnie to już nie jest luksus, to standard. Nowoczesne wentylatory mechaniczne nie różnią się zbytnio swą budowa od zwykłych kominków dachowych, przeznaczonych do wentylacji grawitacyjnych.

Vilpe kominek.jpg
*przykładowy wentylator dachowy mechaniczny

kominek piemont.jpg
*przykładowy kominek ceramiczny do wentylacji grawitacyjnej

Różnica pomiędzy kominkami kryje się w głowicy. W środku znajduje się wentylator z silnikiem. Wymusza on ruch powietrza, zapewniając jego wyrzut na zewnątrz budynku. W tym przypadku również musimy zadbać o dopływ świeżego powietrza w innym miejscu, np. za pomocą specjalnych nawiewników, kratek wentylacyjnych czy też specjalistycznych mikrowentylacji stosowanych w nowoczesnej stolarce okiennej.
Odpowiednio dobrany wentylator obsłuży cały budynek, lub wybrane pomieszczenia w zależności od potrzeb. Duży wybór produktów umożliwia dobranie odpowiedniego urządzenia do montażu na każdym dachu.

*Zalety wentylatorów mechanicznych
Tych jest niewątpliwie wiele. Bo pierwsze korzyści płyną już na etapie projektowania. Jego zastosowanie pozwala wyeliminować standardowy, murowany dukt kominowy, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę miejsca a układ pomieszczeń nie będzie podporządkowany pod jego budowę.
Na etapie budowy wentylator pozwala zastosować kanały wentylacyjne o zmniejszonej średnicy 125 mm oraz 100 mm. Co do samej eksploatacji znacząco poprawia skuteczność wentylacji w porównaniu do standardowej grawitacyjnej. Spełnia swoją rolę przy każdej pogodzie, niezależnie od pory roku.
Ponadto droższe i bardziej zaawansowane modele wentylatorów są wyposażone w system bezprzewodowej, automatycznej kontroli jakości powietrza. W systemach tych mierzona jest wilgotność względna a także poziom dwutlenku węgla, dzięki czemu praca wentylatora automatycznie jest dostosowywana do potrzeb w danej chwili.
Co ciekawe możliwe jest również zastosowanie wentylatora dachowego z mechanicznym wyciągiem do wentylacji okapu kuchennego. Takie rozwiązanie eliminuje hałaśliwą pracę silnika w okapie i gwarantuje skuteczną wentylację podczas gotowania, któremu będzie towarzyszyć błoga cisza.

Pamiętajmy o wpływie złej wentylacji na nasze zdrowie. Zaplanowanie poprawnej wymiany powietrza przy projektowaniu nowych budynków czy modernizacji starych nie stanowi już najmniejszych problemów. Natomiast zysk z użytkowania dobrej klasy systemów będzie o wiele korzystniejszy w stosunku do nakładów jego instalacji i eksploatacji.

Follow!Vote!Resteem!Comment!

Comments

Sort byBest