New to Busy?

Jak poprawnie zamontować gąsiory (poradnik 10)

0 comments

fangir
55
6 months agoBusy4 min read

na blog tutorial.jpg

Kalenica to bardzo ważny element dachu. Solidne i bezbłędne jej wykonanie ma ogromne znaczenie w kontekście estetyki całego pokrycia ale też trwałości i szczelności dachu.

Aby poprawnie wykończyć kalenicę (a także tak zwane kalenice gradowe, gradówki) należy spełnić szereg warunków. Nie wolno pominąć otworów wentylacyjnych, w szczególności przy długich spadach dachu. Dachówki wentylacyjne odpowiednio rozmieszczone na połaci, a także poprawnie wykonany okap z grzebieniem wentylacyjnym, umożliwiają sprawną cyrkulację powietrza pod połacią, co przekłada się na długą żywotność drewna (łat, kontrłat). Ostatnie rzędy łat (tzw. łaty przykalenicowe), muszą być zamontowane w odpowiedniej odległości od siebie, aby gąsior poprawnie zasłaniał kalenicę.

Bezpośrednio z funkcją, a także montażem gąsiorów związane są właściwie wszystkie prace jakie musimy wykonać na dachu w pierwszej kolejności. Kształtowanie szczytów zaczyna się w zasadzie już na etapie układania podkładu (papy, membrany) membrana poradnik. U zwieńczenia dachu należy stosować różne rozwiązania w zależności właśnie od rodzaju podkładu. Jeśli jest wymagane pełne deskowanie kryte papą w szczycie należy pozostawić szczelinę w deskowaniu a papę przeciąć wzdłuż szczytu aby umożliwić cyrkulację powietrza oraz odprowadzenie pary wodnej. Przy membranach wysokoparoprzepuszczalnych szczyt dachu szczelnie przekłada się po obu stronach przez kalenicę , tak aby stworzyć co najmniej 20-to centymetrowy zakład.

Kolejną czynnością która wpływa na poprawny montaż gąsiorów jest poprawne łacenie oraz prostowanie łat. Przy tej czynności największą uwagę należy zwrócić na ostatnie , najwyższe rzędy łat. Odległość łaty przykalenicowej od punktu wierzchołkowego połaci wyznacza się na podstawie wymiaru LAF. Jest on uzależniony od kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia. Łatę kalenicową (na której montujemy gąsiory), mocujemy według wymiaru FLA. Producenci praktycznie zawsze podają owe wymiary w kartach technicznych swoich produktów. Należy bezwzględnie przestrzegać i korzystać z tych zapisów.

piemont fla i laf.jpg
*przykładowa instrukcja montażu pochodząca od producenta Roben, model dachówki Piemont Jesienny Liść, którym posługuję się przy obecnym zleceniu. Karta ogólnodostepna.

Kolejną ważną czynnością jest montaż uchwytów łat kalenicowych. Występują ich dwa podstawowe rodzaje: nakładane oraz wbijane. Wybór tych elementów jest uzależniony od pokrycia i konstrukcji, wbijane uchwyty wbija się w krokwie przez całe poszycie natomiast nakładane są mocowane za pomocą wkrętów nierdzewnych. Rozstaw uchwytów powinien wynosić ok 60 cm o ile konstrukcja więźby na to pozwala. Zazwyczaj przy uchwytach wbijanych odległości te będą większe gdyż średni rozstaw krokwi na dachach waha się od 60 do 90 cm. Należy ustawić również uchwyty na odpowiedniej wysokości w jednej lini aby ciąg gąsiorów nie był krzywy i pofalowany. Nastepnie mocujemy do nich łaty kalenicowe za pomoca wkrętów nierdzewnych.

Kolejnym etapem jest montaż elementów wentylacyjnych kalenicy. Do wyboru obecnie mamy od dawna znane szczotki kalenicowe a także coraz popularniejszą i częściej stosowaną taśmę kalenicową.

szczotka kalenicowa.jpg

taśma kalenicowa.jpg

Stosowanie szczotek to prosta czynność, przy której skupiamy się na szczelnym połączeniu ze sobą elementów włosia, przy użyciu taśmy musimy pamiętać aby powierzchnia dachówek była czysta, gdyż jej montaż polega na przyklejeniu brzegów taśmy do dachówek. Taśma wyposażona jest na brzegach w paski klejące na bazie kleju butylowego. Taśmę należy również umiejętnie wyprofilować na załamaniach dachówki tak aby na całej swojej długości szczelnie przylegała. Ponadto nie zaleca się montażu taśmy przy temperaturze otoczenia niższej niż 5 st.C.

Ostatnią i główną czynnością jest upragniony montaż gąsiorów. Rozpoczynamy tę czynność od mocowania tzw. gąsiora początkowego. W zależności od produktu może być specjalnie profilowany, a może też być to gąsior podstawowy do którego dołączone są odpowiednio zaślepki startowe i końcowe, montowane najczęściej na wkręty. Po montażu gąsiora początkowego przechodzimy do przykręcania gąsiorów podstawowych. Na końcu kalenicy montujemy gąsior zamykający. W niektórych modelach równie jest profilowany, gotowy a w niektórych markach stosowane są do gąsiorów podstawowych specjalne zakończenia. Między gąsiorami stosuje się specjalne klamry przez które przykręcany jest jeden gąsior a następny gąsior jest trzymany za jej pomocą i ponownie przykręcany na drugim końcu z użyciem klamry itd.

gąsior podstawowy.jpg
*gąsior podstawowy Piemont

zakończenie gąsiora.jpg
*zakończenie gąsiora

zamknięcie poczatkowe gąsiora.jpg
*zakrywka początkowa

Zakończenia gąsiorów nie tylko stanowią estetyczne wykończenie ale również chronią dach przed nawiewaniem śniegu oraz wody opadowej od stron szczytowych budynku.

Bywają również sytuację kiedy ze względu na kształt budynku dwie (lub więcej) kalenice łączą się w jednym punkcie. do zakrycia takich miejsc producenci wytwarzają specjalne kształtki w różnych kątach w tym gąsiory -trójramienne.

trójnik gąsiorowy.jpg
*trójnik gąsiorowy, stosowany najczęściej na połączeniu kalenicy głównej z kalenicami gradowymi

20190225_153957.jpg

Na dachach gdzie spotykają się 3 kalenice w koncie 90° montuje się trójnik typu T, Dostępne są również kształtki do łączeń 4 kalenic spotykanych w dachach wielospadowych gdzie szczyty gradówek łączą się w jednym punkcie.

Niezależnie od rodzaju prowadzonych prac pamiętajmy aby dołożyć wszelkich starań aby poprawnie wykonać wszelkie montaże. Karta producenta z zaleceniami będzie bardzo pomocna. Nawet jeśli ktoś lubi wyzwania i prace manualne na świeżym powietrzu , do skomplikowanych czynności zalecam zatrudnienie fachowca.

Follow!Vote!Resteem!Comment!

Comments

Sort byBest