New to Busy?

Listeler #3 - Python Dersleri (Tutorials)

1 comment

elektroyazilim
68
4 months agoSteemit2 min read

kapak.jpg

Python'da Listeler konusuna devam ediyoruz. Daha önceki derslerimizi takip etmediyseniz ilk olarak onları okumanızı tavsiye ederim.

Önceki derslerimizde Liste veri tipinin string veri tipi gibi indexlenebilir ve parçalanabilir olduğundan bahsetmiştik. Bu dersimizde Listelerde İndexleme işlemi nasıl yapılır, onu göreceğiz.

Listeleri İndexleme

Listelerin indexlenmesi işlemi stringlerde olduğu gibidir.

Uygulamalar üzerinden gidelim :

Uygulama için myList adında 8 elemanlı bir liste oluşturup değerlerini atadık. Sonrasında her bir liste elemanına tıpki dizilerde olduğu gibi köşeli parantez içerisinde indis değerini vererek eriştik.

myList[0]

kodu aslında bize ilk indis yani 0.indisteki elemanı getirmesini istiyor. Bu değer 2 dir. Dizilerde sıralamanın 0(sıfır)dan başladığını hatırlatalım.

myList[5]

kodu ile de 5.indisteki yani 6.sıradaki eleman ifade ediliyor.

Peki en sondaki elemanı almak istersek ve uzun bir liste olursa tek tek sayma yerine ne yapabiliriz? Bunun için de Pythonda olan bir durum vardı. Yani indis değerleri sadece pozitif değerlerden oluşmuyordu.

Pythonda dizi yapılı veri tiplerinde saymaya sondan başlarsak indis değerleri negatif olabiliyordu. Yani biz sonuncu index ile başlamak istersek -1 ile başlamamız gerekiyordu.

Uygulamasını görelim:

myList listemizin son elemanının 8 olduğunu biliyoruz. Baştan başladığımızda tek tek kaçıncı indise denk geldiğini bulmak yerine indis kısmına -1 yazarsak son elemanı istediğimiz gibi alabiliriz.

myList[-1]

Çıktıda son elemanımız olan 8 değerini getirdi.

Şimdilik bu kadar.

Umarım faydalı bir çalışma olmuştur.

Teşekkürler.

yesilayrca.png

Kaynak belirtilmeyen görseller bana aittir. The pictures without source in the post is belong to me

Comments

Sort byBest