New to Busy?

Nowa konsola Sony PlayStation oficjalnie potwierdzona.

3 comments

bartheek
63
last yearSteemit5 min read

ps logo.png
Źródło: https://www.playstation.com/pl-pl/

Wczoraj w godzinach porannych na serwisie Wired.com pojawił się wywiad z twórcą konsoli Sony Playstation 4 Markiem Cernym, który wyznał oficjalnie, iż następca "czwórki" jest już w drodze. Jeszcze nie wiadomo jak będzie oficjalnie nazywała nowa konsola od Sony, ale najprawdopodobniej otrzyma ona kolejny numerek i będzie to najprawdopodobniej Sony Playstation 5. Jako pierwszy informację o tym po polsku podał portal PPE.pl (z tych, które obserwuję).

Z artykułu możemy się dowiedzieć, że jej premiera na pewno nie będzie miała miejsca w 2019 roku, lecz dopiero w 2020 roku.

Zacznę od rzeczy, która mnie najbardziej interesowała i ucieszyła w nowej konsoli od Sony. Ze względu na częściowo taką samą architekturę co Sony Playstation 4, jej następczyni będzie miała kompatybilność wsteczną. Wszystkie osoby, które posiadają konta PSN, na których mają cyfrowo zakupione gry na obecną generację konsoli, powinny odpalić te gry na konsoli przyszłej generacji. Podobna rzecz się tyczy osób, które posiadają gry w wersjach fizycznych, czyli na płytach blue-ray. Sony Playstation 5 ma być wyposażone w czytnik fizyczny, więc odpalenie gier z płyty nie powinno być problemem. Najprawdopodobniej zostaną umieszczone w Playstation Network patche (tak zwane "łatki"), które rzeba będzie ściągnąć przed rozpoczęciem rozgrywki. Wsteczna kompatybilność jest najbardziej oczekiwaną przeze mnie funkcją, jeśli chodzi o Sony Playstation 4, ponieważ nie chcę się pozbywać mojej kolekcji pudełek. A tak przed premierą PS5 pewnie bym zakupił "tak na wszelki wypadek" Sony Playstation 4 Pro.

Nowa konsola Sony ma być wyposażona w dysk SSD, dzięki czemu ładowanie gier ma być szybsze. Dyski SSD od kilku lat dostępne są w komputerach PC i przyznaję, że to świetny wynalazek. Kiedyś byłem sceptycznie nastawiony wobec tych dysków (przeważnie jestem sceptycznie nastawiony wobec nowości), dopóki nie kupiłem obecnie używanego przeze mnie laptopa MSI. Podobno przeprowadzano testy na grze "Spider-Man", w których wykonywano tak zwaną szybką podróż. Na konsoli Sony PlayStation 4 podróż ta trwała około 15 sekund, natomiast na jej następczyni ta sama podróż trwała niecałą sekundę (około 0,8 s), co daje skrócenie czasu ładowania o około 18 razy. Dzięki temu z pewnością przyjemniejsza będzie rozgrywka w takie gry jak: "Fallout 4" czy "Wiedźmin 3", w których ekrany ładowania ciągnęły się w nieskończoność.

Kolejną nowością w nowej Sony Playstation 5 ma być progres jeśli chodzi o wyświetlanie grafiki. PS5 ma wyświetlać obraz w rozdzielczości 8K, ale tak szczerze mówiąc... I don't care. Może sobie nawet wyświetlać obraz w 64K czy 128K, byleby miała wsteczną kompatybilność. Z resztą mało kto posiada w domu telewizor 8K (chyba tylko bogacze) i z pewnością przez kilka dobrych lat nie poznamy prawdziwej mocy tej konsoli. Tak szczerze mówiąc, mnie by wystarczył obraz w rozdzieczości Full HD (1080p) i będę zadowolony.

Kolejną rzeczą, którą ma obsługiwać nowe Playstation to tak zwany ray tracing. Jest to technologia, która ma pozwolić na wygenerowanie fotorealistycznej oprawy wizualnej w grach. Technologia ta bazuje tylko na tych promieniach światła, które bezpośrednio trafiają do oka obserwatora (również przez efekt załamania i odbicia światła od danego obiektu). W komputerach osobistych nowszej generacji są wyposażane karty graficzne z rodziny NVidia RTX (Real-time Ray Tracing). Według mnie to fajny bajer, ale dla mnie niewiele potrzebny. :)

Kolejną informacją jest taka, że nowa Sony Playstation ma być skonstruowana na podzespołach firmy AMD. Ponadto konsola ta ma być wyposażona w 8-rdzeniowy procesor Ryzen trzeciej generacji, kartę graficzną Radeon Navi która ma być dopiero zapowiedziana na tegorocznych targach E3. Jeszcze nie wiadomo ile pamięci RAM ma być na "pokładzie" nowej konsoli, ale moim zdaniem 8 GB to jest absolutne minimum. Myślę, że powinna mieć tak około 12-16 GB RAM, jeszcze zobaczymy. Kolejną nowością w Sony Playstation 5 ma być poprawiona jakość dźwięku. Dźwięk ma być w 3D, ale także ma być możliwa jego detekcja, z którego kierunku i odległości on pochodzi. Ja osobiście nie grywam w słuchawkach, więc mnie ta opcja także ani ziębi, ani grzeje. Na pewno wyjdzie to na dobre audiofilom, oraz graczom, którzy grają w słuchawkach.

Nie zapomniano także o graczach, którzy obracają się w wirtualnej rzeczywistości. Nowa Sony PlayStation 5 ma wspierać także gogle VR. Najprawdopodobniej PS5 ma wspierać gogle VR z obecnej generacji, ale niewykluczone jest, że być może wprowadzą hełmy wirtualnej rzeczywistości nowszej generacji. Ta opcja także jest dla mnie obojętna, ponieważ nie posiadam gogli VR i nie zamierzam takowych kupować.

Jeżeli chodzi o przewidywaną cenę nowego sprzętu, to ma ona wynieść około 499 dolarów (około 2000 złotych) i ma wynosić około 100 dolarów straty na każdej sprzedanej konsoli. Ale Sony szybko sobie to odbije poprzez abonament Playstation Plus, który ma być ulepszony do wersji Premium (pewnie w Polsce ta opcja nie będzie dostępna, jak PlayStation Now), czy też poprzez sprzedaż gier zarówno w wersji pudełkowej czy cyfrowej.

Jeżeli chodzi o gry, które mają wyjść na Sony PlayStation 5, to najprawdopodobniej będą takie produkcje jak: "Cyberpunk 2077", "The Last of Us 2", podobno mówi się także o sequelu "Horizon Zero Dawn", który już powstaje. Chodziły także słuchy, że podobno powstaje "GTA 6", które miałoby być grą ekskluzywną na PS5 przez miesiąc czasu po premierze. Jak to będzie z nowymi grami? Jeszcze zobaczymy. Ważne żeby gry od Quantum Dream, Naughty Doga, oraz pierwszy "Horizon Zero Dawn", działały na tej nowej konsoli. No i może jeszcze "Skyrim" w wersji zremasterowanej z 2016 roku.

To by było na tyle, jeśli chodzi o prezentację nadchodzącej wielkimi krokami następczyni PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. Jak dla mnie najważniejszą cechą tej konsoli to wsteczna kompatybilność i może czytnik dysków blue-ray na które czekam. Reszta dla mnie nie jest istotna. Cena konsoli według mnie jest przystępna i już na nią zaczynam zbierać. Porównując, za swoją PlayStation 4 w maju 2015 roku dałem około 1800 złotych i jeszcze dostałem do niej "Wiedźmina 3" oraz "GTA 5" w "gratisie" (pewnie były w cenie zestawu). Te wszystkie obietnice są dla mnie nieważne, ale jeżeli się potwierdzi, że PlayStation 5 będzie mieć kompatybilność wsteczną, to ją kupuję na 100%.

Comments

Sort byBest