New to Busy?

Kalendarium Muzyczne - 12 marca

0 comments

andzi76
60
6 months agoBusy2 min read

image.png12 marca 1963 roku urodził się Kazik Staszewski, muzyk, poeta, aranżer oraz osobowość polskiej sceny muzycznej, lider i wokalista współzałożyciel i członek zespołów Kult, KNŻ, El Dupa i Zuch Kazik.Kazik pierwsze kroki stawiał w zespole Poland który działał od 1979 do 1980 roku, następnie była grupa Novelty Poland która powstała w 1981 roku. W 1982 roku założył wszystkim dobrze znany zespół Kult.

Debiutancki album zespołu ukazał się w 1986 roku, na albumie znalazły się jedne z najbardziej znanych piosenek grupy, Krew Boga oraz Konsument. W 1993 roku ukazała się reedycja albumu wzbogacona o nowy utwór, "Dom wschodzącego słońca" który jest kolejnym wielkim przebojem zespołu.

W 1993 roku ukazał się jeden z najbardziej znanych albumów grupy "Tata Kazika" za który zespół otrzymał Złotą Płytę. Album był poświęcony twórczości ojca Kazika, Stanisława Staszewskiego. Na płycie znalazły się kolejne wielki przeboje w dorobku artysty: Celina, Baranek, Kurwy wędrowniczki oraz Królowa Życia.

Kazik jest jednym z najbardziej znanych artystów polskiej sceny muzycznej, zaangażowany w liczne projekty, na ich koncertach jest zawsze świetna, żywiołowa atmosfera. W 1991 roku artysta wydał swój pierwszy solowy krążek na którym znalazły się takie przeboje jak: Dziewczyny, tytułowy Spalam się, oraz Jeszcze Polska. Na kolejnym albumie "Spalaj się!" znalazł się jeden z dobrze znanych utworów dzięki śpiewanemu w refrenie zwrotowi "Wałęsa dawaj nasze sto milionów!. Utwór zdobył wielki rozgłos i odnosił się do niespełnionej obietnicy przedwyborczej.


KAZIK - JESZCZE POLSKA


image.pngzdjęcie pobrano


Pomoc - eskarock, rmf.fm oraz wikipedia

Comments

Sort byBest