New to Busy?

DUALARDA BULUŞALIM [Cointurk 30. Projesi][alidesidero #9532]

0 comments

alidesidero
47
2 years agoSteemit3 min read

Ramazan ayının önemi

Hicretten bir buçuk yıl sonra Yüce Allah’ın kullarına “Oruç size farz kılındı” ayeti ile farz ibadeti olarak emrettiği Ramazan ayı dinin zaruri ibadetleri arasındadır. Ramazan, İslam kültüründe yılın en kutsal ayıdır.
Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz

Bu ayda bol bol dua edilir tövbe istiğfar edilir nafile namaz kılınır. içerisinde 1000 ay'dan daha hayırlı olan kadir gecesini bulunduran ramazan ayı, ibadet ederek, ihtiyacı olanlara yardım ederek en güzel şekilde değerlendirilmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapılmalıdır. Bu ay, ahireti kazanmak için fırsat olarak bilinmelidir.

Ramazan Ayı Yardımlaşmaya Bir Davettir

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayı dini açıdan taşıdığı önemle birlikte mü’minler arasında sosyal açıdan da yardımlaşma ve dayanışmanın en yüksek olduğu aydır. Peygamber efendimiz (asm) :

Kim bir oruçluya iftar ettirirse, o oruçlunun alacağı sevabın aynısı, iftar ettirene de yazılır. Ve oruç tutanın sevabından da bir şey eksilmez
buyurmuştur. Yardımlaşma ve dayanışma insanları birbirine yaklaştıran davranışların en önemlilerindendir. Topluluk halinde yaşayan insanların mutlaka birbirlerine ihtiyaçları vardır. İnan yapısı gereği sosyal bir canlıdır.

Oruç yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştiren bir ibadettir. Oruç ve hali vakti yerinde olan bir kimse, yoksulluğun ne olduğunu aç ve susuz kalarak daha iyi anlar. Nefsini terbiye etmeyi öğrenir. Bu sayede yoksulluğun sıkıntısını bizzat yaşar Yoksulların yaşadığı güçlüklerin farkına varır. Yoksullara daha çok yardım yapmayı arzular. Yapılan bu yardımlar insanlar arasında sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirir. Cömertlik duygularını geliştirir.

Bunun yanında ramazan ayında kurulan iftar ve sahur sofraları, kılınan teravih namazları ve mukabele gibi dini uygulamalar toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştırır. Ayrıca dinimizin emrettiği mali ibadetlerden biri olan fitre bu ayda verilir. Zenginler zekâtlarını bu ayda vermeye özen gösterirler. Bu durum toplumda büyük bir yardımlaşma ve dayanışma ortamı oluşur.

Kendiminde (Allah kabul etsin) oruç ibadeti ile nefis terbiyelediği bu ayda yardımlaşmanın önemini anlamını daha iyi kavradığımı düşünüyorum. 17,5 saat tutulan oruç ile bir nebzede olsa ihtiyaç sahiplerinin yerine kendimi koymuş oluyorum. Bu vesileyle kendi bütçem dahilinde ikamet ettiğim mahallemdeki yardıma muhtaç bir kardeşimize bu akşam sıcak bir çorba ve bütçem sınırları içinde marketten aldığım kumanya paketi ile ihtiyacını gidermeye çalıştım. Aslında resimde çekerdim ancak bu durumun hassasiyetini göz önüne alarak bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Gönül ister ki imkanlarım daha iyi olsa ve elimden daha fazlası gelse. ama öğrenciyken malesef bu kadarı geliyor elimden.

Özetle şu mübarek aylarda yardımlaşmanın dayanışmanın artmasını ve İslam dünyasında akan kanın durmasını temenni ediyorum. Allah tuttuğunuz oruçları, Yapmış ve yapacak olduğunuz yardımları kabul eylesin. HAYIRLI RAMAZANLAR. HAYIRLI CUMALAR

GÖRSEL

Comments

Sort byBest